- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Ceny a obchodní podmínky
EOP Distribuce, a.s. účtuje ve dvousložkových cenách. Tato forma, kdy je cena rozdělena na platbu stálou a proměnnou, mnohem přesněji zohledňuje odlišné potřeby jednotlivých odběratelů a umožňuje jim ovlivňovat výši nákladů za teplo. Používání dvousložkové ceny jako hlavní způsob účtování cen tepelné energie je běžný ve většině států Evropské unie a výrazně přispívá k zpřehlednění finančních vztahů mezi výrobcem/distributorem tepla a jeho odběrateli.
Zákazník jasně ví, za co platí
Náklady na výrobu tepelné energie lze rozdělit do dvou skupin. Stálé náklady, které souvisí s existencí potřebné výrobní kapacity a rozvodných sítí, a proměnné náklady, jejichž výše se odvíjí od nákladů potřebných k výrobě 1 GJ tepla. Vzdáleně lze stálé náklady přirovnat k telefonnímu paušálu a proměnné náklady k hovornému.
Náklady proměnné
(vlastní výroba tepelné energie)
- Náklady na palivo
- Přikoupená tepelná energie
- Voda pro doplňování
- Elektrická energie pro distribuci
- Náklady na elektrickou energii potřebnou k výrobě
- Poplatky za emise
Náklady stálé
(připravenost výrobních kapacit a rozvodných sítí)
- Odpisy zařízení
- Náklady na údržbu a opravy zařízení
- Mzdové náklady
- Odbytové náklady
- Ostatní režie
Dvousložková cena tyto 2 druhy nákladů odděluje. Ve stálé složce zákazník platí za připojení k tepelné soustavě a zásobování teplem a za připravenost dodavatele kdykoliv dodat teplo v potřebném množství a kvalitě v souladu s platnou legislativou. Výše stálé platby se samozřejmě liší podle nároků odběratele. Jinou potřebu dodávek tepla, a tedy i dimenzování rozvodů, má průmyslový objekt a jinou například bytový dům. Dodavatel tak může dobře přizpůsobit technologii dodávek, a tím i cenu, potřebám zákazníka. Proměnná složka závisí na ceně paliva použitého k výrobě tepla a reflektuje skutečné množství tepla odebraného zákazníkem.
Způsob účtování ve dvousložkových cenách nijak nesouvisí s růstem cen tepla. Dnešní ceny tepla patří k tzv. věcně usměrňovaným cenám a jejich růst kontroluje Energetický regulační úřad.
Hlavní výhody dvousložkové ceny
Odstranění cenových znevýhodnění
Jednosložková cena přinášela v případě velmi chladného počasí zisky dodavateli a ztráty odběrateli, v případě velmi teplého počasí se nevýhodný poměr obrátil. Dvousložková cena znamená spravedlivý způsob vyúčtování služeb.
Zprůhlednění tvorby cen pro zákazníky
Odběratel přesně ví, kolik platí za připojení k síti a kolik za odebrané teplo. To má význam i při rozhodování o novém způsobu vytápění, kdy EOP Distribuce jedná s potenciálními odběrateli zcela otevřeně.
Rovnoměrnější rozložení plateb
Při platbách formou dvousložkové ceny jsou jednotlivé úhrady rovnoměrně rozloženy v celém období topné sezóny.
Odběratel může racionálním hospodařením ovlivnit výši ceny
Jestliže zákazník spoří tepelnou energii, zaplatí v absolutní hodnotě méně. Umožní tím navíc EOP Distribuci připojit do stávající sítě více odběratelů a tím dále rozložit stálé náklady.
Nejčastější otázky
- Co je to kogenerační výroba elektřiny a tepla?
- Topí se v noci stejně jako ve dne?
- Jak je to s délkou topné sezóny, kdy se začíná a končí s dodávkou tepla?
- Komu patří tzv. patní neboli objektové měřiče tepla, k čemu slouží, kam se osazují, jak je to s jejich přesností a s jejich závadami?
- Co znamená odběrová špička? Je časově omezená?
- Kolik stupňů má mít teplá voda?
- Podle jakého principu se provádí rozúčtování teplé vody (TV)?
- Co je GJ a MW (kW)?
- Co je to dvousložkový cenový model?
- Co se stane, pokud překročím sjednaný výkon odběru?
- Další otázky a odpovědi