- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Komín naší elektrárny se sokolům zalíbil.
Budka pro sokoly na našem komíně se stala opět domovem pro tři malá sokolí mláďata.
Letos hnízdo zaplnili dva samečci a jedna sokolí slečna. Ve střední Evropě kladou sokoli ve volné přírodě 3 až 4 vejce na přelomu března a dubna a sedí na nich asi 30 dní. Na stavbách ale hnízdí dříve, protože tam mají lepší podmínky. Většina párů zde pak snáší vejce už v polovině března, a některé dokonce koncem února. Mláďata pak zůstávají v hnízdě dalších zhruba 35 až 40 dní, než začnou zkoušet létat a učit se od rodičů lovit. V srpnu už jsou mladí ptáci samostatní a rozlétávají se.
V letošním roce se však sokolí slečna vydala na sběr svých prvních leteckých dobrodružství příliš brzy. Nerozvážné přecenění sil nebojácné hrdinky skončilo díky všímavým zaměstnancům Elektráren Opatovice (EOP) naštěstí dobře. Jelikož nebyla ještě zcela připravena na svou první životní cestu, skončil první pokus o let na zemi v areálu elektrárny. Po jejím objevení byla zaměstnanci ihned přivolána pomoc odborníků. Mládě strávilo na stanici dva týdny, a když bylo schopno letu, vrátili ho na místo poblíž budky.
„Mládě Sokola stěhovavého sice bylo po vypadnutí z hnízda bez zranění, ale nemělo dostatečně dorostlé obrysové peří. Okamžitým vrácením do hnízda jsme nechtěli riskovat předčasné vylétnutí i ostatních mláďat, proto zůstalo u nás v Záchranné stanici Lipec a po dvou týdnech jsme samici, společně se zaměstnanci EOP, umístili zpátky poblíž hnízda, kde ji rodiče začali znovu krmit, a hlavně učit lovit.“, popisuje záchrannou akci Ondřej Pelikán, člen týmu Záchranné stanice Lipec.
Elektrárny Opatovice se aktivně podílí na ochraně kriticky ohroženého sokola stěhovavého v České republice od roku 2020, kdy se zapojily do projektu "Sokoli na komínech". Budka instalovaná na komíně byla okamžitě přijata sokolím párem, který zde pravidelně vyvádí mláďata. Finančně jsme přispěli i na nákup a instalaci fotopasti vybavené solárním panelem, díky níž mají ornitologové možnost budku monitorovat a sledovat nepřetržitě dění v hnízdě.
Sokol stěhovavý, majestátní dravec, je v České republice kriticky ohrožený. Jak vysvětluje ornitolog Václav Beran, sokoli tradičně hnízdí na skalách, které jsou často rušeny lidskou činností. „Na lidských stavbách sokoli objevili mnohem bezpečnější místo pro hnízdění. Ruch pod nimi jim nevadí, a na komíny a chladicí věže za nimi nikdo kromě ornitologů neleze, takže zde mají klid, který jim na skalních hnízdištích tolik chybí,“ říká Beran.
Přítomnost sokolů na našem komíně je důkazem toho, že průmyslové objekty a příroda mohou koexistovat v harmonii. Sokoli nám připomínají, že i v moderním světě lze najít způsoby, jak chránit a podporovat ohrožené druhy.
Stejně jako projekt Sokoli na komíně, tak i aktivity záchranné stanice Lipec dlouhodobě velmi rádi podporujeme. Uzavírá se tak kruh propojení důležitých projektů v místě, kde EOP působí.
Více informací o projektu "Sokoli na komínech" naleznete zde: www.sokolinakominech.cz
Nejčastější otázky
- Co je to kogenerační výroba elektřiny a tepla?
- Topí se v noci stejně jako ve dne?
- Jak je to s délkou topné sezóny, kdy se začíná a končí s dodávkou tepla?
- Komu patří tzv. patní neboli objektové měřiče tepla, k čemu slouží, kam se osazují, jak je to s jejich přesností a s jejich závadami?
- Co znamená odběrová špička? Je časově omezená?
- Kolik stupňů má mít teplá voda?
- Podle jakého principu se provádí rozúčtování teplé vody (TV)?
- Co je GJ a MW (kW)?
- Co je to dvousložkový cenový model?
- Co se stane, pokud překročím sjednaný výkon odběru?
- Další otázky a odpovědi